Global Roel Media logo

Kwaliteit tweede vluchten

Het kwaliteitsverlies tijdens de laatste twee plukdagen en de laatste groeidag voor het snijden van de sorteringen II-3-65 en II-3-80 zorgt regelmatig voor verrassingen. In veel situaties heeft het kwaliteitsverlies te maken met het afrijpen in plaats van het groeien van de champignons. De vochthuishouding speelt hierbij een belangrijke rol. 

Een goede maar vooral constante vochthuishouding van de dekaarde tot na de eerste vlucht is erg belangrijk voor de kwaliteit van het mycelium in de dekaarde. Dit mycelium bepaalt voor de tweede vlucht het voedseltransport. Wanneer in de eerste vlucht de dekaarde te droog wordt, strengt het mycelium te sterk, wat de voedselstroom van de compost naar de volgende vlucht belemmert.

Komt de dekaarde eenmaal te droog uit de vlucht, dan is het moeilijk deze weer goed op vocht te krijgen. Veel en kleine buien sproeien en eventueel in twee dagen op vocht sproeien kan de schade beperken maar niet volledig herstellen. Maatregelen zoals de vochthuishouding aanpassen door het gebruik van grovere dekaarde, meer sproeien in de voorbereiding en in de eerste vlucht, de koeling minder fors laten bijspringen, harder circuleren met hogere rv’s, dragen bij aan een goede vochtbalans.

AdVisie ‘de champignonteeltadviseurs’
Jos Hilkens